چرا مایکروسافت از گوگل می‌ترسد؟

بزرگترین خطری که مایکروسافت را تهدید می‌کند گوگل است. موضوع فقط رقابت بر سر موتور جستجو و یا تبلیغات اینترنتی نیست.گوگل ماهیت و فلسفه وجودی مایکروسافت را نشانه گرفته است.

شبکه همان کامپیوتر است

روزگاری بنیان‌گذار شرکت سان گفت: «شبکه همان کامپیوتر است». بنیان‌گذاران شرکت مایکروسافت اما، چنان از بازار عظیم و بادآورده کامپیوترهای شخصی به هیجان آمده بودند که فرصت یا تمایل اندیشیدن به «شبکه» و «کاربران به هم متصل» و «کامپیوتر فراتر از میزکار» را نداشتند. از نظر آن‌ها کامپیوتر، یک واحد محاسباتی «تنها و منزوی» بود، برای تک‌تک نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای آن باید هزینه می‌شد و فقط هم با محصولات مایکروسافت همخوانی می‌داشت.

yeastsex

سان گفت شبکه همان کامپیوتر است. گوگل نیز چنین می‌اندیشد.

اولین حامی گوگل بنیان‌گذار سان: باز هم «شبکه همان کامپیوتر است»

آقای اندی بکتول‌شایم یکی از بنیان‌گذاران سان، در چند ملاقات کوتاه که با لاری و سرگئی داشت تشخیص داد آن‌ها به شعار «شبکه همان کامپیوتر است» اعتقاد دارند و ایده‌هایشان متعلق به «آینده» است. بی‌دلیل نبود آقای بکتول‌شایم در نقش اولین حامی گوگل‌ در زمانی که این شرکت حتی هنوز ثبت نشده بود، ظاهر شد. از نظر بنیان‌گذاران گوگل «شبکه همان کامپیوتر است» و البته باید خصوصیات «هوشمندی» و «دسترسی آزاد به همه اطلاعات» را نیز به این شبکه (بخوانید کامپیوتر) اضافه کرد. رویکردی که یکصد و هشتاد درجه با رویکرد مایکروسافت در تضاد بود.

ارزان بهتر از گران

گوگلی‌ها از همان آغاز سرورهای خود را طوری طراحی کردند که می‌توانست هر سخت‌افزاری که توانایی محاسبه داشته باشد را در بر گیرد. به کمک این فن‌آوری ارزان آن‌ها توانستند سرورهایی بسازند که از لحاظ سرعت و قیمت (بهای تمام شده برای هر عمل محاسبانی) بزرگترین و سریع‌ترین سوپرکامپیوترهای جهان را فرسنگ‌ها پشت‌سر گذاشت. گوگل نمی‌خواست برای خرید سرورهای گران و نرم‌افزارهای گران‌تر هزینه کند، بنابراین سخت‌افزار و نرم‌افزار خودش را بر اساس «سرورهای ارزان» و نرم‌‌افزارهای رایگان موجود بنیاد گذاشت و ثابت کرد «ارزان بهتر از گران است».

محاسبه غیرمتمرکز

گوگل از همان آغاز، هدف و شیوه کسب‌وکارش را حرکت به سوی «محاسبه غیرمترکز» یا Cloud Computing (نوعی از Distributed Computing) قرار داد،‌ حال آن‌که «مایکروسافت» اصولا ساختار کسب‌‌وکارش را برپایه «کامپیوترهای شخصی» و «سرورهای متمرکز» شکل داده بود. برخلاف سرورهای متمرکز سنتی، کاربران آینده تصوری از نوع، محل و خصوصیات سرور مورد استفاده شان ندارند. آن‌ها از ظرفیت و توان محاسباتی سرورهایی که مانند یک «ابر» مبهم و غیرمتمرکز هستند استفاده می‌کنند بدون این‌که به یک سیستم‌عامل یا محیط خاص وابسته باشند.

cloud computing

وب آینده: سرورهای پراکنده و غیرمتمرکز – «اینترنت همان سرور است»

هدف: ریشه‌های مایکروسافت61_google_microsoft

گوگل با ارائه نرم‌افزار و خدمات تحت وب و بانک‌اطلاعاتی عظیم خود که شامل وب‌گاه‌، تصویر، کتاب‌، نقشه‌، فیلم و … که همگی نیز تحت وب قابل دسترس هستند، به تدریج ولی با روندی «مداوم و محسوس» در حال کم کردن وابستگی کاربران به محصولات مایکروسافت است. این درحالی‌است که مایکروسافت روی «افزایش وابستگی کاربران به محصولات خود» سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی استراتژیک کرده است و می‌کند. این وابستگی روز به روز در حال کمرنگ‌تر شدن است و گوگل مهمترین نقش را در این کمرنگ شدن بازی می‌کند: «زنگ خطر جدی برای امپراطوری مایکروسافت!»

مایکروسافت که در سال‌های اخیر نشان داده «غولی محافظه‌کار و کم خلاقیت» است این بار با خطری مواجه شده است که درست «ریشه‌های» آن‌را نشانه گرفته است: گوگل!

مایکروسافت خطر را احساس کرده‌ است، اما آیا زمان و اراده کافی برای جبران دارد؟

توجه: مطالب این نوشته عقاید شخصی نویسنده می‌باشد و به غیر از موارد ذکر شده، ترجمه یا گردآوری نیست.

نویسنده: bamdadi

A little man with big dreams.

12 دیدگاه برای «چرا مایکروسافت از گوگل می‌ترسد؟»

 1. همانطوری که بارها قبلا گفته ام اساسا اگر بزرگترین و موفق ترین محصول امپراطوری مایکروسافت را ویندوز بدانیم و مهم ترین بازاری که مایکروسافت در دست دارد را بازار سیستم عامل باید بگویم مایکروسافت در حال از دست دادن این بازار و یا مهم ترین اسلحه اش است، با ظهور روز افزون پلتفرمهایی مثل فیس بوک و اپلیکیشن های وب بیس مستقل یا تحت این نوع پلتفرمها مفهوم جدیدی در حال شکل گیری هست با عنوان web os یا سیستم عامل بر مبنای وب، در آینده یی نه چندان دور شاید 10 یا 5 سال دیگر مهم نیست ویندوز داشته باشید یا لینوکس یا… حجم بالایی از اپلیکیشن ها که نیاز به نصب ندارند و مستقل از سیستم عامل کامپیوتر شما هستند تنها از طریق وب در اختیارتان خواهد بود و این سبب می شود بیش از پیش موقعیت مایکروسافت در بازار سیستم عامل تهدید شود.

  از طرفی نمی توان این را نادیده گرفت که گوگل خیلی بهتر از مایکروسافت این وضعیت را درک کرده است و شاید به همین خاطر اعتقاد دارد نیازی به ارائه ی یک سیستم عامل مستقل از جانب این کمپانی نیست، تفکر مایکروسافت نسبت به دنیای سیستم عامل متعلق به 20 سال پیش است و در آخرین گامش در این بازار به وضوح شکست خورده و بسیاری معتقدند ویستا و XP تفاوت چندانی جز در ظاهر رابط کاربری ندارند.

  توصیه می کنم به این مطلب نیز نگاهی بیاندازی / مایکروسافت ظرف ده سال آینده شاید انحصارات فعلی اش را از دست بدهد:
  http://www.updateblog.net/archive/2007/04/post_157.php

  لایک

 2. لطفا با سرور و سالار همه کمپانی ها «مایکروسافت» ابر کمپانی قدرتمند دنیا درست صحبت کنید
  در مقاله در وبلاگ ام به شما خولهم گفت این غول به قول شما کم خلاقیت چه چیز های را که معرفی نکرده است.
  راستی تبادل لینک می کنی ؟

  لایک

 3. ای بیچاره
  به نظر من تو باید از مقاله بالا درس بگیری نه اینکه برآشفته بشی
  یک زمانی مایکروسافت روی بورس بود . الان گوگل . سرور و سالار بودن را هم هوش مدیریتی و
  شایسته بودن کارمندان یک شرکت تعیین می کند نه علاقه و تعصب بیجای من و تو (ما ایرانیان)
  به چیزی خاص .

  لایک

 4. دمت گرم حاجی خیلی با حال بود. متاسفانه در ایران به مایکروسافت خیلی بها داده می‌شه در حالیکه مایکروسافت اسم ایران رو از لیست کشورهاش حذف کرده. خیلی از موسسات دولتی ایران از محصولات مایکروسافت استفاده می‌کنن در حالیکه محصولات کد باز به مراتب بهتری در بازار وجود داره. نمونش همین بالاترین خودمون. در بالاترین از برنامه روبی آن ریلز استفاده شده که کاملا مجانی می‌باشد. حالا شما اگه کیفیت این سایت رو با سایت‌های مشابه ایرانی که بوسیله ASP درست شدن رو ببینید متوجه می‌شید که عصر مایکروسافت رو به زوال می‌باشد. حتی ویندوز ویستا هم در مقایسه با لینوکس‌های امروزی حرف چندانی برای گفتن نداره. تنها نقطه قوت مایکروسافت در امور بازاریابی می‌باشه که همه شرکت‌های نرم افزاری رو مجبور به نوشتن برنامه مخصوص برای مایکروسافت کرده.

  لایک

 5. دوست گرامی
  در مورد رقابت گوگل و میکروسافت باید عرض کنم تصور میکنم مطرح کردن مسئله به صورتی که فرمودید نوعی ساده نگری به قضیه باشه چنانکه انگیزه اقتصادی و سود آوری تجاری بسیاری از بهترین برنامه نویسان را از فضای اپن سورس دور کرده و بنظر هم نمیرسد حداقل نسل فعلی شاهد تحول خاصی در این زمینه باشد ولی از طرفی نفس امکان کنترل سرچ به یکی از استراتژیک ترین کالاهای زمانه تبدیل گشته به طوری که نه تنها میکروسافت بلکه حتی متحد نزدیک او یاهو را نیز که خود مطابق بسیاری از شاخصها در فاصله کمی از گوگل قرار گرفته در وحشت فرو برده
  ولی دوست عزیز از همه اینها گذشته آیا ترجمه جمله آرتور عزیز
  Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic
  واقعا این بود ؟

  لایک

 6. با سلام امیدوارم که هرگز چنین نشود بقول بچه ها گفتنی هر خدمتی که کردم بیمزد بود و منت … منظورم اینه که شاید در اوایل کار این گونه خدمات مجانی باشد که صد البته برای گسترش این گونه پروژه ها و همه گیر شدن آنهاست ولی تجربه نشان داده که بالاخره پولی میشود . بطور مثال اغلب آنتی ویروسهای اولیه – آنتی اسپایها – ایمول emule و …
  نیز ابتدا مجانی بودند ولی بعدا پولی شدند . لطفا به عبارت beta ی سرویسهای گوگل توجه کنید. امیدوارم دوره امپراظوری استفاده از نرم افزارهای هزار تومانی با اخرین ورزن هرگز به پایان نرسد (ما که پولی برای نرم افزارها پرداخت نمی کنیم چرا باید حرصشو بخوریم )

  لایک

 7. @ سعید:

  من در مورد برنامه‌های «متن‌آزاد» اشاره‌ای نکرده بودم.

  در مورد «جستجو» به عنوان میدان اصلی رقابت با شما موافق هستم. «موتورهای جستجو» به عنوان «درگاه‌های ورود به وب» عمل می‌کنند و اغلب کاربران از طریق آن‌ها تجربه «وب‌گردی» خود را آغاز می‌کنند. طبیعتا کنترل بیشتر در این زمینه می‌تواند بستر فوق‌العاده‌ای برای درآمدهای ناشی از تبلیغات باشد.

  در مورد «آرتور عزیز»:‌ راستش قبول دارم که ترجمه «کلمه به کلمه»ای نیست، ولی به مفهوم و منظور نویسنده وفادار مانده است. ترجمه دقیق‌تر می‌شود:
  هر «دانشی» که به اندازه کافی پیشرفته باشد از «جادو» قابل تمایز نیست. — آرتور سی. کلارک

  به نظرم کمی نازیبا آمد و برای همین با اندکی تغییر به این صورت ترجمه کردم:
  هر «دانشی» که به اندازه کافی پیشرفته باشد، «جادو» به نظر می‌رسد. — آرتور سی. کلارک

  لایک

 8. صحبت های شما راجع به هوشمندی گوگل و این که روز به روز پیشرفت داره درسته، محبوبترین و پرکاربردترین وبسایت اینترنتی خود من همین گوگله.
  ولی انقدر مایکروسافت و هوشمندی مدیرانش رو دست کم نگیرین.خودتون بهترمیدونین که همین مایکروسافت چند ساله با وجود همه رقبا امپراطور مطلق دنیای کامپیوتره.
  مثلا ارائه دات نت و یا فناوری Share Point، واقعا استفاده از دات نت برای هر برنامه نویسی لذت بخش و وسوسه انگیزه.این که یه عده از بهترین برنامه نویس های جهان نشستن برات ابزاری آماده کردن که تورو از دست خیلی کدنویسی های زائد راحت میکنه و میتونی به اصل کار بچسبی و بهترین نتیجه رو بگیری. در مورد کامنت دوستی که سایت های asp فارسی رو مثال زده بود، باید بگم لطفا برای مقایسه فناوری های مختلف از قیاس سایت های فارسی استفاده نکنید.همه میدونیم که حتی سایت های بزرگ دولتی ما هم بعضا دسته گل های بزرگی هستند که واقعا به عنوان یک ایرانی بهشون افتخار میکنم!!
  یا آفیس، چقدر زمان میبره تا اپلیکشن های فیس بوک جای آفیس رو بگیرن و در عین حال تقلید کورکورانه از از اون نباشن.
  ولی در نهایت بازم بگم که ایده ها و خلاقیت گوگل برای من همیشه بسیار جالب و ستودنی بوده .

  لایک

 9. صحبت هاي شما راجع به هوشمندي گوگل و اين که روز به روز پيشرفت داره درسته، محبوبترين و پرکاربردترين وبسايت اينترنتي خود من همين گوگله.
  ولي انقدر مايکروسافت و هوشمندي مديرانش رو دست کم نگيرين.خودتون بهترميدونين که همين مايکروسافت چند ساله با وجود همه رقبا امپراطور مطلق دنياي کامپيوتره.
  مثلا ارائه دات نت و يا فناوري Share Point، واقعا استفاده از دات نت براي هر برنامه نويسي لذت بخش و وسوسه انگيزه.اين که يه عده از بهترين برنامه نويس هاي جهان نشستن برات ابزاري آماده کردن که تورو از دست خيلي کدنويسي هاي زائد راحت ميکنه و ميتوني به اصل کار بچسبي و بهترين نتيجه رو بگيري. در مورد کامنت دوستي که سايت هاي asp فارسي رو مثال زده بود، بايد بگم لطفا براي مقايسه فناوري هاي مختلف از قياس سايت هاي فارسي استفاده نکنيد.همه ميدونيم که حتي سايت هاي بزرگ دولتي ما هم بعضا دسته گل هاي بزرگي هستند که واقعا به عنوان يک ايراني بهشون افتخار ميکنم!!
  يا آفيس، چقدر زمان ميبره تا اپليکشن هاي فيس بوک جاي آفيس رو بگيرن و در عين حال تقليد کورکورانه از از اون نباشن.
  ولي در نهايت بازم بگم که ايده ها و خلاقيت گوگل براي من هميشه بسيار جالب و ستودني بوده .

  لایک

من همه‌ی کامنت‌های وارده را می‌خوانم. اما ‌لطفا توجه داشته باشید که بنا به برخی ملاحظات شخصی از انتشار و پاسخ دادن به کامنت‌‌هایی که (۱) ادبیات تند، گستاخانه یا بی‌ادبانه داشته باشند، یا (۲) در ارتباط مستقیم با موضوع پستی که ذیل آن نوشته شده‌اند نباشند و یا (۳) به وضوح با نشانی ای‌میل جعلی نوشته شده باشند معذور هستم. در صورتی که مطلبی دارید که دوست دارید با من در میان بگذارید، از صفحه‌ی تماس استفاده کنید. با تشکر از توجه شما به بامدادی.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: