تقارن آینه‌ای

شکی نیست که فضای سیاسی ایران به خاطر فشارهای روزافزونی که به این کشور وارد می‌شود و موضوعات مختلف داخلی بحرانی است. اما این دلیل نمی‌شود که گاهی به موضوعات دیگر فکر نکنیم. با یک سوال ساده اما جالب فیزیک چطورید؟

وقتی رو به روی آینه می‌ایستیم، تصویری که از ما در آینه ایجاد می‌شود به نظر معکوس می‌رسد. نوشته‌ها در آینه معکوس دیده می‌شوند و آدمی که توی آینه رو به روی ما ایستاده معکوس است. فرضا اگر من دست راستم را تکان بدهم، آدم توی آینه دست چپش را تکان می‌دهد. این نشان می‌دهد که آدم توی آینه اگر چه شبیه من است، اما من هرگز نمی‌توانم با چرخیدن یا دور زدن او را تولید کنم. آدم توی آینه قرینه آینه‌ایی من است.

حالا سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا آینه تصویر را به صورت افقی قرینه می‌کند و نه عمودی؟ چرا وقتی رو به روی آینه می‌ایستم آدم رو به رو را به صورت معکوس (فرضا ایستاده روی سرش) نمی‌بینم؟ چرا فقط جای دست راست و چپ آدم توی تصویر عوض می‌شود و فرضا جای پا و سر او عوض نمی‌شود؟

پاسخ این سوال را می‌توانید در این‌جا مطالعه کنید. برای پاسخ دادن ۵ دقیقه فرصت دارید.


با توجه به فیلتر بودن بامدادی در ایران، لطفا مطالب آن‌را از طریق اشتراک در خوراک آن پی‌گیری کنید. استفاده از مطالب و عکس‌های منتشر شده در وبلاگ‌ها و فوتوبلاگ‌های من به شرط «نقل قول دقیق»، «ذکر ماخذ» و «ارجاع لینک به اصل پست» بلا مانع است.

نویسنده: bamdadi

A little man with big dreams.

یک فکر برای “تقارن آینه‌ای”

من همه‌ی کامنت‌های وارده را می‌خوانم. اما ‌لطفا توجه داشته باشید که بنا به برخی ملاحظات شخصی از انتشار و پاسخ دادن به کامنت‌‌هایی که (۱) ادبیات تند، گستاخانه یا بی‌ادبانه داشته باشند، یا (۲) در ارتباط مستقیم با موضوع پستی که ذیل آن نوشته شده‌اند نباشند و یا (۳) به وضوح با نشانی ای‌میل جعلی نوشته شده باشند معذور هستم. در صورتی که مطلبی دارید که دوست دارید با من در میان بگذارید، از صفحه‌ی تماس استفاده کنید. با تشکر از توجه شما به بامدادی.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: