محققی که استخدام نشد

علی قرار است به عنوان یک «محقق ارشد» در یک شرکت بزرگ وابسته به صنایع غذایی استخدام شود. مراحل اولیه‌ی ارزیابی او با موفقیت انجام شده و نتایج مصاحبه و آزمون‌های فنی‌اش هم خوب بوده و او بالاترین شانس استخدام در این شرکت را دارد.

یک روز کامل کاری مصاحبه و فرم پر کردن و آزمون و غیره، علی و همین‌طور تیم ارزیاب را خسته کرده است. اما او از نتیجه راضی است چون احساس می‌کند شانس استخدامش خیلی بالاست. غروب نزدیک است و مدیران شرکت علی و سایر محققان (همکاران آینده‌اش) را به صرف شام دعوت می‌کنند تا خستگی همه از تن‌شان در رود و همین‌طور آشنایی علی و تیم با یکدیگر بیشتر شود.

محیط رستوران برای علی ناآشناست (این اولین باری است که او به این رستوران می‌رود) و یک میز بزرگ چندین نفره را برای او و همکاران آتی‌اش رزرو کرده‌اند. علی می‌داند همه چیز قطعی نشده و هنوز در حال ارزیابی هستید. در نتیجه حواسش را جمع می‌کند و آداب ادب و معاشرت مربوط به صرف شام را به خوبی رعایت می‌کند.

همه شام‌شان را صرف می‌کنند و برنامه تمام می‌شود. در پایان و قبل از خروج از رستوران، مدیر تحقیقات شرکت به علی نزدیک می‌شود و می‌گوید: «ما از آشنایی با شما خیلی خوشحالیم، اما متاسفانه نمی‌توانیم شما را به عنوان محقق ارشد در شرکت خودمان استخدام کنیم».

علی می‌داند که علت این تصمیم، کاری بوده است که در طی شام انجام داده و از چشمان تیزبین مدیران و سایر محققان دور نمانده، اما هر چه فکر می‌کند چیزی به نظرش نمی‌رسد. تا آن‌جایی که می‌داند رفتارش خوب بوده و حتی مراقب بوده‌ که حجم غذایی که می‌خورد بیش از حد کم یا زیاد نباشد… پس به خاطر این‌چیزها نبوده…

علی حدس می‌زند که «او در حین صرف شام کاری کرده» که ارزیاب‌ها را متقاعد کرده که او به احتمال زیاد نمی‌تواند یک محقق خوب باشد…

به نظر شما علی چکار کرده است؟

راهنمایی: این یک مساله ریاضی نیست و پاسخ آن‌هم حالت قطعی ندارد (یعنی شاید قضاوت هیات ارزیاب برای عدم استخدام علی به خاطر انجام آن‌کار منصفانه نبوده باشد). خودتان را جای هیات ارزیاب بگذارید و کمی هم در قضاوت‌تان نسبت به علی اغراق کنید. به این فکر کنید که خصوصیت‌های یک محقق خوب چه هستند و شما چه چیزی از علی ممکن است دیده باشید که به شک افتاده باشید؟

پاسخ را می‌توانید این‌جا بخوانید.


با توجه به فیلتر بودن بامدادی در ایران، لطفا مطالب آن‌را از طریق اشتراک در خوراک آن پی‌گیری کنید. استفاده از مطالب و عکس‌های منتشر شده در وبلاگ‌ها و فوتوبلاگ‌های من به شرط «نقل قول دقیق»، «ذکر ماخذ» و «ارجاع لینک به اصل پست» بلا مانع است.

نویسنده: bamdadi

A little man with big dreams.

یک فکر برای “محققی که استخدام نشد”

من همه‌ی کامنت‌های وارده را می‌خوانم. اما ‌لطفا توجه داشته باشید که بنا به برخی ملاحظات شخصی از انتشار و پاسخ دادن به کامنت‌‌هایی که (۱) ادبیات تند، گستاخانه یا بی‌ادبانه داشته باشند، یا (۲) در ارتباط مستقیم با موضوع پستی که ذیل آن نوشته شده‌اند نباشند و یا (۳) به وضوح با نشانی ای‌میل جعلی نوشته شده باشند معذور هستم. در صورتی که مطلبی دارید که دوست دارید با من در میان بگذارید، از صفحه‌ی تماس استفاده کنید. با تشکر از توجه شما به بامدادی.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: