فقط برای ثبت در تاریخ

این پست را می‌نویسم که این‌جا ثبت شود و بماند.  امروز روز انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران است و بسیاری از ما ایرانیان هنوز مصمم هستیم در صحنه انتخابات حاضر نشویم به قول معروف انتخابات را تحریم کنیم.این‌جا می‌نویسم که تاکید کرده باشم موافق حضور مردم در عرصه انتخابات هستم. می‌نویسم که اگر روزی روزگاری در آینده، اوضاع کشورمان از این که الان است بدتر شود، اگر روزی روزگاری خفقان و تباهی و سکوت و سرکوب بر گلوی مردمان طوری چنگ بیاندازد که این روزها  همچون رویایی بهشتی به نظرمان برسد، دست کم این‌جا حرف آخرم را زده باشم.

1. واقع‌بین باشیم و صبور
جامعه ایران را با فنلاند و نروژ مقایسه نکنید. باور کنید کسانی که این کار را می‌کنند دنبال دموکراسی در ایران نیستند و حسن نیت ندارند یا این‌که نادان‌اند. توزیع قدرت در جامعه یک‌شبه حاصل نمی‌شود، صبور باشید و بگذارید این سنگ‌سخت را آرام آرام صیقل دهیم.

2. نگذاریم اقتدارگرایان آسوده همه قدرت را در دست بگیرند و پله‌کان دموکراسی را خراب کنند
اقتدارگرایان در جستجوی متمرکز کردن قدرت در دست‌های خود هستند. عدم حضور ما در انتخابات بی‌تردید به پیروزی کامل اقتدارگرایان منجر خواهد شد. اگر اقلیت مخالفی (هر چند ضعیف) در مجلس نباشد،‌این خطر وجود دارد که اکثریت مطلق اقتدارگرا هر قانونی که دلش می‌خواهد تصویب کند و صدای کسی هم در نیاید و هیچ‌کس هم خبردار نشود. اجازه ندهید کسانی که مدت‌هاست محو «جمهوریت» را خواستار هستند آن‌را به شیوه قانونی و از طریق مجلس شورای اسلامی حذف کنند. آن‌وقت واقعا هیچ‌روش مسالمت‌آمیزی برای ترقی و رشد این کشور باقی نخواهد ماند.iz110033

3. شرکت نکردن ما کمکی به گسترش دموکراسی نمی‌کند
اگر در جستجوی تحریم انتخابات هستید که مثلا حاکمیت اقتدارگرا مشروعیت خود را از دست دهد سخت در اشتباهید. اولا که اصولا حاکمیت‌های اقتدارگرا در هیچ‌کجای جهان در جستجوی مشروعیت عام نیستند و مشروعیت‌خود را از قدرت مترکز خود و حمایت اقلیت هم‌فکرشان کسب می‌کنند. ثانیا تعداد قابل توجهی از مردم ایران به مشروعیت جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارند و این واقعیت را باید بپذیرید. اگر در انتخابات شرکت نکنید، دیگران به جای شما انتخاب می‌کنند. چه بهتر که در شکل دادن این انتخاب سهیم باشیم. راه دموکراسی از صندوق‌های رای می‌گذرد.

4. نگران امنیت ایران باشیم
ایران در وضعیت بسیار بحرانی از نظر بین‌المللی قرار دارد. به این فکر کنید که عدم حضور مردم در انتخابات و پیروزی گروه‌های تندرو می‌تواند باعث ادامه یا افزایش تنش‌های موجود در عرصه بین‌المللی شود. به این فکر کنید که این احتمال وجود دارد که به ایران حمله نظامی شود. به این فکر کنید که ممکن است ایران به خاک و خون کشیده شود، جنگ داخلی و خدا می‌داند فاجعه‌ای که کسی نمی‌تواند ابعاد یا عواقبش را پیش‌بینی کند. دست‌کم به خاطر محدود کردن تندروی گروه‌های اقتدارگرا هم که شده، در انتخابات شرکت کنیم.

election_invitation_card

شرایط خطرناک و بحرانی ایران

خسته‌ام و از خواندن وب‌لاگ‌ها و فضای نسبتا سردی که بر جامعه ایران حاکم است نیز تا حدی دل‌زده شده‌ام. البته احساس می‌کنم در این روزهای اخیر فضای عمومی طبقه متوسط نسبت به انتخابات اندکی مثبت‌تر شده، ولی اصولا وفاق و همبستگی لازم وجود ندارد. این خطرناک است، چرا که در سایه انفعال سیاسی گروه‌های نخبه و تحصیل‌کرده، گروه‌های اقتدارگرا که در ارگان‌های نظامی و شبه‌نظامی نیز نفوذ دارند منظم‌تر و سازمان‌یافته‌تر عمل می‌کنند. تجربه‌اش را البته در چند انتخابات مهم اخیر داشته‌ایم. مرده‌گی و وامانده‌گی نخبه‌گان فکری جامعه از یک‌سو و دلسردی و بی‌تفاوتی بدنه جامعه از سوی دیگر همراه با کاتالیزور فکری عناصر ضدمردمی که در واقع گرگانی در لباس بره هستند  و بر فراز همه این‌ها سایه شوم جنگ که امنیت من و شما و خانواده‌هایمان را هر لحظه تهدید می‌کند شرایط امروز ایران را از «بحرانی» به «خطرناک» ارتقا داده است.

نیازی به تاکید نیست. نگران آینده خودم و شما هستم.


مشترک خوراک بامدادی شوید
کامل
فقط مطالب
فقط لینکدونی

نویسنده: bamdadi

A little man with big dreams.

6 دیدگاه برای «فقط برای ثبت در تاریخ»

 1. هيچكدام از جناح هاي سياسي رژيم ، توانايي و لياقت اداره مملكت را دارا نيستند ، تجربهء سالهاي قبل ثابت كرده است كه حتي اگر يك مجلس درستكار هم در كشور تشكيل شود تا زماني كه خامنه اي و بدعت نا مبارك ولايت فقيه در بالاترين جايگاه سياسي كشور قرار گرفته است ، آن مجلس درستكار نيز نخواهد توانست به بهبود وضع كشور كمكي كند زيرا خامنه اي با استفاده از ابزاري همچون شوراي نگهبان عملا راه را بر تصويب قوانين در مجلس خواهد بست (چنانكه در مجلس ششم كه اندك اشخاص وطن پرستي همچون دكتر سازگارا در آن فرياد حق طلبي سرداده بودند ديكتاتور خامنه اي دخالت كرده و عرصه را بر آنان مسدود كرد)
  بنابر آنچه گفته شد ، انتخابات در جمهوري اسلامي تجلي ديكتاتوري است و نشان دهنده اوج استبداد بر هفتاد ميليون ايراني است . براي جمهوري اسلامي ، سلامت – شفافيت و عدالت انتخابات اهميتي ندارد ، ، انتخابات تحت نام جمهوري اسلامي متعلق به مردم نيست ، بلكه انتخابات ملعبه دست خامنه اي و مزدورانش است . انتخابات در رژيم اسلامي يك نمايش و بازي بي ارزش حقير است كه نزد مردم آزادانديش جايگاهي ندارد . رژيم جمهوري اسلامي كه به شدت دچار بحران عدم مشروعيت در صحنهء بين الملليست ، اينروزها بيش از هر زمان ديگري نيازمند شركت مردم در به اصطلاح انتخابات مجلس اسلامي است ، تا با مانور تبليغاتي روي حضور مردم ، مشروعيتي (اندك و زودگذر) براي خود در جهان دست و پا كند . اما مردم ديگر اميد و اعتمادي به رژيم آخوندي ندارند ، چراكه اين رژيم به حيثيت ايران خدشه وارد كرده است .مردم بايد تكليف خود را با رژيم و مزدوران، نوكران و افرادي كه در خدمت اين رژيم هستند را روشن كنند.
  ——————————————————-
  بامدادی: با توجه به تعداد قابل توجه کلمات تند و برخورنده‌ای که در کامنت این دوست عزیز وجود داشت به ناچار نوشته ایشان کمی اصلاح شد. البته هیچ تغییری روی کلیت نوشته داده نشده و فقط چند کلمه برخورنده‌ از آن حذف شده است.

  لایک

 2. وای حرف شما خنده داره مثل اینکه انتخابات ریاست جمهوری را فراموش کردید کی به احمدی نژاد رای داد اصلا کی این فرد رو میشناخت بهتر بدونید جناح چپ هیچ قدرتی نداره

  این مذدوران هرکسی رو که دلشون بخواد میارن سرکار به رای من و شما نیست این جامعه رو به زوال تنها با انقلاب مردمی ریشه کن میشود نه با یک مشت نماینده ترسو و بزدل که جز فریاد بیهوده و گاها سکوت مملکت رو داغون میکنن

  علی اکبر خامنه ایی ایران رو به افغانستان تبدیل خواهد کرد و ایرانیان مقیم خارج از کشور رو هروز به خاطر ایرانی بودنشان بیشتر شرمنده میکنه

  اصلا اقا اگه ما انرژی هسته ایی نخوایم باید کی رو ببینیم

  لایک

من همه‌ی کامنت‌های وارده را می‌خوانم. اما ‌لطفا توجه داشته باشید که بنا به برخی ملاحظات شخصی از انتشار و پاسخ دادن به کامنت‌‌هایی که (۱) ادبیات تند، گستاخانه یا بی‌ادبانه داشته باشند، یا (۲) در ارتباط مستقیم با موضوع پستی که ذیل آن نوشته شده‌اند نباشند و یا (۳) به وضوح با نشانی ای‌میل جعلی نوشته شده باشند معذور هستم. در صورتی که مطلبی دارید که دوست دارید با من در میان بگذارید، از صفحه‌ی تماس استفاده کنید. با تشکر از توجه شما به بامدادی.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: