ایرانی‌ها انگار نکته را نمی‌گیرند

این نوشته را از زبان یک فعال ضدجنگ غربی که از خارج به ایران نگاه می‌کند نوشته‌ام: یعنی سعی کرده‌ام خودم را جای او قرار دهم: «اگر من جای او بودم و مانور موشکی اخیر ایران را می‌دیدم، چه‌گونه فکر می‌کردم؟».برای سادگی به جای اصطلاح «تصمیم‌گیرندگان حاکمیت ایران» از کلمه‌ی «ایرانی» استفاده کرده‌ام.

این داستان آزمایش موشکی ایران در این میانه‌ی بحران جنگ دیگر چه صیغه‌ای بود؟ من که در عجبم. انگار ایرانی‌ها نکته را درست نگرفته‌اند. انگار حسابی تنشان برای یک لشگرکشی گسترده‌ و بمب‌های هوشمند و غیرهوشمند می‌خارد!

مثل این‌که ایرانی‌ها حالی‌شان نیست که امپراطور جهان (و دار و دسته‌اش) تمام توان رسانه‌ای،‌ حقوقی و اقتصادی خود را متمرکز کرده‌ برای این‌که کشورشان را له کند. له کردن که می‌گویم، منظورم دقیقا همان «له کردن» است یعنی «لگدکوب کردن، نابود کردن، با خاک یکسان کردن، زیر پا گذاشتن طوری که قرچ صدا کند و خونش بزند بیرون». انگار متوجه نیستند تهدید نظامی شدن از سوی امپراطور یعنی چه.

ما اما چکار کنیم که این‌همه داریم گلویمان را پاره می‌کنیم که به این افکار عمومی تخدیر شده‌ی جهان حالی کنیم ایران دنبال جنگ نیست؛ که ایران هیچ‌ تهدیدی برای هیچ کشوری نیست. حالا با این همه موشک واقعی و فوتوشاپی که این‌ها هوا کردند،‌ با چه رویی برگردیم و حرف‌های ضدجنگمان را ادامه دهیم؟ این همه موضع‌گیری‌های نسنجیده و سیاست‌خارجه‌ی پراکنده و سلیقه‌ای ایرانی‌ها را چطور با منطق ضدجنگ ایران سازگار کنیم؟ چطور در برابر بمباران رسانه‌ای ایران که از سال‌ها پیش شروع شده بایستیم تا مانع بمباران و موشک‌باران ایران شویم؟

از این دلم می‌سوزد که انگار ایرانی‌ها دلشان برای خودشان نسوخته است. طوری رفتار می‌کنند انگار دلشان هوای بمب‌های خوشه‌ای کرده است. انگار خودشان دلشان می‌خواهد کشورشان بشود سرزمین آلوده به اورانیوم سوخته‌ی باقی مانده از سلاح‌های ضدرزه آمریکایی و میدانی برای آزمایش سلاح‌های جدیدی که پنتاگون میلیاردها دلار برای ساختنشان سرمایه‌گذاری کرده و حالا در به در دنبال جایی می‌گردد که آزمایششان کند. شاید هم اصلا نگران این نیستند که امپراطور طرحی را که در سال 2005 برای استفاده‌ی سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی بر علیه کشورهایی که دارای سلاح‌هسته‌ای نیستند تصویب کرده برای اولین بار روی کشورشان عملی کند؟

من اگر جای ایرانی‌ها بودم و امپراطوری افسارگسیخته و تا دندان مسلح -که بارها هم ثابت کرده از به کار بردن نیروی نظامی و به خاک و خون کشیدن یک ملت پرهیزی ندارد– موشک‌هایش را به سمت کشورم نشانه گرفته بود، موشک هوا نمی‌کردم؛ سرم را پایین می‌گرفتم، کمتر حرف می‌زدم و سعی می‌کردم شرایط را آرام‌تر کنم تا آب‌ها از آسیاب بیفتد. من اگر جای ایرانی‌ها بودم، و طرح محاصره‌ی دریایی و مجوز استفاده از نیروی نظامی بر علیه کشورم در کنگره‌ی آمریکا در حال بررسی می‌بود، به جای موشک هوا کردن و مانور نظامی دادن و تهدید به بستن تنگه‌ی هرمز کردن، به رایزنی بین‌المللی و سیاست تنش‌زدایی رو می‌آوردم. سیاست خارجه‌ام را انسجام می‌بخشیدم و درگیری‌های درون‌جناحی و داخلی را رها می‌کردم تا به امنیت ملی و امنیت مردم‌ام بیاندیشم.

اما من ایرانی نیستم و ایرانی‌ها با این سیاست خارجی غیرمنسجم و استاتیک‌شان کار را برای من و دوستانم دشوارتر می‌کنند. ای‌کاش می‌توانستند بفهمند چه خطر بزرگی کشورشان را تهدید می‌کند، ای‌کاش کمی واقع‌بین بودند.


مشترک خوراک بامدادی شوید
کامل
فقط مطالب
فقط لینکدونی

نویسنده: bamdadi

A little man with big dreams.

45 دیدگاه برای «ایرانی‌ها انگار نکته را نمی‌گیرند»

 1. ايراني ها به همان مفهومي كه تو گفتي اگر مي فهميدند نبايد در منجلاب كشورهاي جهان سومي دست و پا مي زدند تا خود را ثابت كنند. اگر ظرف زمان و مكان با خرد و تدبير همراه مي شد ما مردم ( تنها كساني كه از جنگ و تحريم آسيب خواهيم ديد ) نگران فردا و پس فرداي خود نبوديم. ايراني به همان مفهوم كه تو گفتي كه برايش مساله اي نيست موشك سرمان مي ريزند، خوب بريزند. روي سر ايراني به همان مفهوم كه گفتي كه نمي ريزد. روي سر مردم مي ريزد و آيا مردم اهميتي دارند ؟

  لایک

 2. بي جهت نيست كه هميشه غربي‌ها درباره ايران اشتباه مي كنند از سياست پرروئي و چماق و هويج گرفته تا ساير تهديد ها كه فقط در حوزه تهديد باقي مانده… فكر مي‌كنم هنوز طعم جنگ هشت ساله تحميلي زير دهانشان باشد كه چه سخت از يك كشور بي امكانات شكست خوردند…

  لایک

 3. بامدادی عزیز،

  احتمالاً موافقی که از یک نظام ایدئولوژیک نمی توان انتظار دیپلماسی فعال داشت، همانطور که نمی توان انتظار مدیریت هوشمندانه اقتصادی هم انتظار بجایی نیست. همینطور مدیریت درست فرهنگی و …

  به زعم من، اساساً برای کارآمدی و بازدهی در هر زمینه ای جز اصالت دادن به خرد و عقلانیت راهی وجود ندارد و این چیزی است که از اساس با ماهیت ایدئولوژی در تضاد است.

  ظاهراً فعلاً فقط باید افسوس خورد

  ضمناً تشکر بابت لینک به آخرین نوشته

  لایک

 4. خدا خیرت بده ، دقیقاً از نظر هر غیر ایرانی منصفی ، تن سیاسیون ایرانی برای یک جنگ میخوارد
  فقط فرق در این است که سیاسیون یک جنگ کوچولو میخواهند که بتوانند با توسل به آن پایه های متزلزل حکومت را چند صباحی تثبیت کنند ولی ممکن است در عوض چند ترق و تروق بلای عراقیزه و افغانیزه شدن بر سرمان بیاید و در نهایت از درون این چند کشور به فلاکت رسیده ، ده ها کشور دیگر بوجود بیاید
  ای بر قوزک پای نفت لعنت که با هر روند صعودی اش بلای بر سرمان نازل شده است
  آن از انقلاب و جنگ
  این هم بدتر از پیش

  لایک

 5. دلیلی این نوع برخود مشخص و واضحه.
  ما ، منظورم دولت و ملت ایران هنوز فکر میکنیم با جنگ و دعوا و اربده کشی کارها راه میفته.

  لایک

 6. @ sarband:

  بحث شکست یا پیروزی نیست. بحث مردم ایران هستند که هزینه‌ی هنگفتی خواهند پرداخت. در جنگ ویتنام هم آمریکا از نظر نظامی از یک کشور ضعیف شکست خورد، ولی هزینه‌ای که مردم ویتنام پرداختند اصلا قابل مقایسه با هزینه‌ای که آمریکا پرداخت نبود.
  مردم ویتنام هستی خودشان را از دست دادند توی آن جنگ.

  لایک

 7. @ آنام:

  بله، به نظر من هم یکی از مشکلات سیستم سیاسی ایران ایدئولوژیک‌ بودنش هست. یا اجازه بده دقیق‌تر صحبت کنیم، ایدئولوژی مبهمی داره که بسته به سلیقه‌ی اشخاص و گروه‌های سیاسی مختلف تفسیر می‌شه.
  منافع ملی و امنیت کشور نباید وابسته به سلیقه‌ی اشخاص باشه. وقتی به قول تو خرد و عقلانیت بر سیاست‌های کلان و خرد کشور حاکم نباشه چه انتظاری می‌شه از سیاست‌خارجه‌ی یک کشور داشت؟

  لایک

 8. سلام آقای بامددی
  حرف شما منطقی است اما یک ذره دارید زیادی روی می کنید
  ایران قدرت کمی ندارد
  شما نگاه کنید زمان جنگ عراق, آمریکا و اسرائیل و … با آخرین و جدید ترین صلاح ها پشت عراق بودند
  در آن زمان عراق با حرفه ای ترین صلاح ها به ما حمله کرد ولی شکست خورد

  شما نگاه کنید همین چند سال پیش
  اسرائیل با همین بمب های هوشمند اش (به قول شما – که البته واقعا حرفه ای هستند) در جنگ علیه حزب ا… شکست خوردند.
  ما که کمتر از حزب ا… نیستیم (تازه قطعا ایران به حزب ا… هم قدری کمک کرده است)
  ایران صلاح هایی دارد که قطعا شاید هنوز هیچ کس از آنها خبر نداشته باشد
  و قطعا ایران صلاح های حرفه ای خود را نشان نمی دهد

  به هر حال به نظر من اسرائیلی که در برابر حزب ا… شکست خود در برابر ما هم شکست خواهد خورد…

  اما قبول دارم که ایران داره یکم تنش ایجاد می کنه که شاید زیاد خوب نباشه
  از شما ممنون
  ایمدورام اسرائیل و آمریکا خودشون به دست خودشون نابود بشند همانطور که عراق به دست دوست قدیمی خود (آمریکا) نابود شد
  به امید دیدار

  لایک

 9. مساله اینجاست که انگار اینا خوششون میاد که همیشه»تیتر اول روزنامه های مهم جهان» باشن! که به معنای رفتن به صدر کشورهای نا امن برای سرمایه گذاری و توریسم و … هست. یه وقت یکی مثل لخ والسا میشه رئیس جمهور یه کشور آشوب زده مثل لهستان و توی اولین سخنرانی بعد از انتخابش میگه که میخواد اسم لهستان رو از صفحه اول همه روزنامه های جهان پاک کنه! یکی هم مثل اینا سر تیتر اخبار تلویزیونشون این میشه که مثلا امتحان فلان موشک دوربرد شده سر تیتر همه روزنامه های غربی! امان از برخوردهای سلیقه ای و تصمیم گیریهای شخصی!

  لایک

 10. @ محمد:

  ممنون از کامنتت ولی چند تا نکته رو دقت کن:
  1. موضوع جنگ ایران و عراق رو نمی‌شه با جنگ احتمالی ایران و آمریکا مقایسه کرد. آمریکا ابرقدرت جهان هست و توان نظامیش رو نمی‌شه با هیچ‌کشور دیگری مقایسه کرد.

  2. اسرائیل از حزب‌الله شکست خورد ولی به چه قیمتی؟ اسرائیل چند تا تانک از دست داد ولی لبنان دوباره به مسیر ویرانی بازگشت و چند میلیون بمبک خوشه‌ای هم تا چند ده سال دیکه در سراسر جنوب لبنان پخش شده. در واقع اسرائیل شکست خورد، اما مردم لبنان هم شکست خوردند.

  3. ایران سلاح‌های حرفه‌ای خودش را نشان نمی‌دهد؟ ایران چه سلاح حرفه‌ای ممکن است داشته باشد در برابر ابرقدرتی که بودجه‌ی نظامی سالیانه‌اش همسنگ بودجه‌ی نظامی کل سایر جهان است؟ این‌ حرف‌ها ساده‌انگاری است.

  در کل خلاصه کنم:
  ایران برای آمریکا مشکلاتی ایجاد خواهد کرد و طعمه‌ی راحتی نیست. ولی پاسخ ایران، حمله‌ی آمریکا به ایران را تشدید خواهد کرد و تشدیدتر خواهد کرد و تشدیدترتر خواهد کرد و ظرف چند هفته کار به جایی می‌رسد که روی تهران بمب خوشه‌ای می‌اندازند و دست کم صدها هزار نفر در این جنگ کشته خواهند شد و جاده‌ها، پل‌ها، نیروگاه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها، تاسیاست دولتی و خدماتی، شبکه‌ی ارتباطی و آب‌رسانی، برق و گاز و مخابرات و خلاصه همه‌ی نشانه‌های تمدن امروزین ایران نابود خواهد شد.

  این یعنی شکست مردم ایران، حتی اگر آمریکا چند تا ناو از دست بدهد که شک دارم حتی همان را هم از دست بدهد.

  لایک

 11. بامدادی
  نگرانی در جای جای این نوشته موج می زند. کاش این نگرانی را کاخ نشینان هم درک می کردند. هر چه باشد این انقلاب بر مبنای کاخ نشینان و کوخ نشینان در ایران شکل گرفت اما کوخ نشینان، شدند کاخ نشین و همه چیز به روال قبل برگشت.
  حتی در پیام های دینی هم داریم که آدم عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود. خودمان در تلویزیون جمهوری اسلامی کلی مستند پخش کرده ایم از عملکرد آمریکا و استفاده از سلاح های غیرمتعارف در جنگ بالکان، جنگ هندوچین و جنگ افغانستان و عراق.
  عقل چیز خوبی است، تنها چیزی که انسان را از دیگر موجودات متمایز می کند. درنگرانی زیادت سهیم هستم، شاید هم بیشتر چون عملکرد ماشین جنگ امپراتور را از نزدیک دارم می بینم.

  لایک

 12. @ هزاران نقطه:

  تصور کردن این‌که ممکنه توی این شرایط ایرانی‌ای پیدا بشه که نگران ایران نباشه برام مشکله. اما خوب انگار هستند کسانی که نه تنها نگران نیستند که اصلا براشون مهم هم نیست چی پیش میاد.

  لایک

 13. همون طور که نباید نسبت به تحلیل دیگران بی اعتنا بود، نباید هم نظریه یک ناظر خارجی را که اتفاقا با دیدگاه ما می خواند، به عنوان حجت گرفت و آن را مبنا قرار داد؛ زیرا بسیاری از تحلیل های غربی از موثر بودن این تاکتیک ایران حکایت دارد؛ حقیقت هم این است که چنین راهبردی یک کاربرد دوگانه دارد. همان طور که ممکن است غرب ها، بتوانند از این قدرت نمایی ایران، دستاویزی برای خطرناک جلوه دادن ما استفاده کتتد؛ ممکن است این کار باعث تاملی بیشتر و پیشگیری از حملات آت ها شود.
  فقط به عنوان نکته آخر، به نظز من همین مقدار که اسرائیل، بلافاصله بعد از این مانور و در حالی که در تمام روزهای اخیر بر حمله به ایران تاکید می کرد، صریحا از عدم تمایل به گزینه نظامی علیه ایران سخن گفت؛ نشان از تاثیر گذاری مثبت این تاکتیک و نتیجه بخشی برنامه ایرانیان دارد.
  مطمئن هم هستم همین ایرانیان چه در 8 سال جنگ علیه ایران و چه در بقیه لحظات نشان دادند تمام زتدگی خود را فدای آن می کنند و واقعا چه کسی غیر از ذهن های مریض و افراد بی اطلاع(نظیر همین آمریکایی)، فکری غیر از آن می کند؟!! چه برسد به اینکه بخواهد آن را بر زبان بیاورد؟

  لایک

 14. راس می‌گی بامداد جان.
  ولی می‌دونی چیه؟ همین ایرانی ها هر کار دلشون بخواد می‌کنند و ما هم طبق معمول (با تاکید فراوان بر «طبق معمول») گلو/؟ مان را پاره پاره می‌کنیم.

  لایک

 15. @ حسین:

  بله، بعضی‌ها این‌طور تحلیل کردن که آزمایش موشکی ایران حرکت به موقعی بوده و اثر خوبی روی قدرت چانه‌زنی ایران گذاشته. ولی به صورت کلی من بیشتر جاهایی رو که مطالعه کردم مخالفین ضدجنگ و فعالان صلح به نظرشون حرکت نسجیده‌ای بوده.
  در مورد این‌که اسرائیل بلافاصله گفت که تاکید روی گزینه‌ی نظامی نداره، من اتفاقا چندین مورد هم دیدم که مقامات اسرائیلی خلافش رو گفتند. نمونه‌اش همین که اگه اشتباه نکنم باراک گفت اسرائیل قوی‌ترین کشور منطقه است و اگر لازم باشه حمله‌ی پیشگیرانه می‌کنه چون حاضر نیست خطر ایران رو که دارای موشک‌های بالیستیک و فن‌آوری نظامی هسته‌ای باشه تحمل کنه. همین طور تاکید کرد که اسرائیل این کارو قبلا هم کرده (با اشاره به حمله‌ی هوایی اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای عراق و اخیرا سوریه).

  این جور مانورها اصولا فقط روی افکار عمومی تاثیر می‌ذاره وگرنه کارشناسان نظامی آمریکا و اسرائیل منتظر این مانورهای نیستند که بفهمن توانایی موشکی ایران در چه حدیه. اطلاعات کافی و دقیق در این زمینه دارند، حتی قبل از این‌که مانور انجام بشه. پس تصور شما که مثلا این مانور روی اسرائیلی‌ها تاثیر گذاشته به نظرم درست نیست.

  لایک

 16. مشکل بسیار مشخص دوستانی با پیشینه روزنامه نگار و یا اکتیویست در تحلیل بحرانها، تکیه بیش از اندازه بر افکار عمومی است. جنگ کمپین تبلیغاتی نیست. جنگ به کار انداختن مجموعه ای سخت افزاری است برای تحمیل اراده خود به طرف مقابل. به همین دلیل تمرکز راهبردی ایلات متحده و ایران در حال حاضر روی شهروندان خود، و همچنین شهروندان طرف مقابل نیست.
  ایران در جریان رویدادهای خصوصا سه سال اخیر، مرزهای تعریف شده روابط بین الملل از زمان امضای صلح وستفالی در 1648 میلادی را زیر پا گذاشت.
  ایران – حزب الله را به صورت مشخص با سلاحی تجهیز کرد که در تمام فوروم های تسلیحاتی از چین و روسیه گرفته آن را نه سلاح جنگی که ابزار «mass terror » می شناسند، دوهزار فروند از این وسیله با نام «خیبر» به اسرائیل شلیک شدند، برای کارشناسان امنیت بین المللی لفظ خیبر حامل پیام بسیار روشنی بود. این نخستین بار در تاریخ روابط بین الملل پس از جنگ اول جهانی بود که یک دولت عضو سازمان ملل یک گروه تروریستی را با سلاح «mass terror » که با توجه به ساخت آن را برای «قتل عام» جمعیت غیرنظامی ساخته شده، تجهیز می کند.
  مدتی بعد موفق ربیعی – که اتفاقا از نزدیکان جمهوری اسلامی ایران در هیات حاکمه عراق بود رسما از جمهوری اسلامی خواست از صدور مرگ به عراق دست برداشته تجهیز القاعده را متوقف کند. نکته جالب توجه ادعای نزدیک ترین سیاست مدار عراقی به ایران است که شواهد حمایت سپاه از القاعده را برای مشاهده رهبران به تهران می آورد.
  به طور خلاصه ایران به قدری از مرزهای شناخته شده روابط بین الملل دور شده است که اجماع راهبردی بی نظیری در تاریخ میان هشت بازیکن عمده روابط بین الملل در «رویکرد دنیای بدون جمهوری اسلامی» را موجب شده،حتی یکدهم این اجماع ددر حمله به عراق وجود نداشت.
  با مقدمه فوق، امتحان کردن یا نکردن موشکهای قدیمی تغییری در شرایط موجود نمی دهد، رهبران جمهوری اسلامی با اشتباهات اساسی و مکرر راهبردی خود، شان جمهوری اسلامی را از یک دولت متعهد و پاسخگو به یک عنصر مزاحم، مخل و ورشکسته تقلیل دادند متاسفانه یا خوشبختانه بازیگران عمده روابط بین الملل من جمله روسیه و چین را به این نتیجه رساندند. که دنیای بدون جمهوری اسلامی ایران دنیایی امن تر است. حال افکار عمومی ایران و غرب اینگونه بیاندیشد یا نه. تصمیمات حوزه ژئوپولیتیک را نه احزاب می گیرند و نه افکار عمومی. آنها که معمولا تصمیم می گیرند، مدتهاست تصمیمشان را گرفته اند.

  لایک

 17. «می خوارد» نادرست و «می خارد» صحیح است. در ضمن خطاب شما وبلاگ نویس جوان به ایرانیهاست. اما احتمالا منظورتان جنگ طلبانِ حکومتی و غیرحکومتی در ایران است. حساب جنگ افروزان را در نوشته باید از دیگران جدا کرد.

  لایک

 18. برادری که از پیروزی ایران در مقابل عراق و پیروزی حزب الله در مقابل اسراییل صحبت میکن، صبح عالی بخیر!

  شما هرقدر بیشتر این قدرتها رو بترسونی وقت حمله ناچار قویتر و محکمتر حمله میکنند. اگر حوصله داشتید برگردید به گزارشهای زمان جنگ عراق.
  ۵ سال پیش آمریکا تصمیم داشت سلاحهایی رو استفاده کنه که بقدری قدرت تخریب زیادی داشت انگلیسیها وحشت کردند و قنعشون کردند که خیلی هم تند نرن! کل تلفات آمریکا در طول ۴۰ روز جنگ عراق ۲۰۰ نفر نشد.

  شما فکر کردید آمریکا به دنیا چطوری نگاه میکنه؟! آمریکا حتی برای کشورهای دوست خودش هم طرحهای حمله رو از قبل آماده کرده.
  از رامسفلد پرسیدند طرح نقشه به عراق چطور آماده شد، گفت طرح سالها آماده بود!
  آمریکا حتی در استراتژی بلند مدتش برای حمله به چین هم آماده است اگر تصور کنه که در غیر اینصورت چین قویتر از خودش میشه.

  شما فکر کردید از موشکهای ایرانی میترسن؟! پدر جان قبل از اینکه یک نفر آمریکایی رو ببینید کل زیربنای کشور رو از برق و راه و گاز و مخابرات و… از بین میبرن.
  من خودمونی مینویسم ببخشید!(-:
  یک بمبی ۵ سال پیش میخواستن روی عراق امتحان کنند (به گزارش بی بی سی) که آخرم منصرف شدن یعنی فکر کردن لازم نیست. شاید روی ایران بکنن! سلاح متعارف به حساب میاد (یعنی اتمی نیست) ولی تا دهها متر زیر زمین هر سیستم الکترونیکی رو از کار میندازه.

  این خالی بندی و موشک چسبوندن این طرف اونطرف برای اینه که من و تو رو سرگرم کنن و الا خودشون بهتر میدونن که اگر جنگ بشه چه اتفاقی میافته.

  به هرحال من آرزوم اینه که جنگ نشه و اگر واقعا آمریکا از ایران بترسه و ایران اینقدر قوی باشه خیلی هم خوشحال میشم. بدبختی اینه که واقعیت نداره!

  لایک

 19. من که حکومت ایران را دست نشانده غرب می دانم و سر بوش و جمهوری اسلامی در یک اخور است البته در سطحی بالاتر.

  لایک

 20. هه هه هه . فکر کردی قزاقستان الان وضعیتش چیه ؟
  مرکز آزمایش بمب های هسته ای شده. سال 15- 16 تا بمب هسته ای توش خالی می کنن. بالاترین آمار ناقص الخلقه ها مال اونجاست .

  لایک

 21. @ راشدان:

  آقای راشدان عزیز، پاسخی که دوست عزیز پندار در بالاترین به این کامنت شما داده به دیدگاه من خیلی نزدیکه پس اگه اجازه بدین همون پاسخ ایشون رو از زبان خودشون این‌جا نقل می‌کنم (نقل از این‌جا)

  ای بابا، یک لحظه فکر کردم وزارت خارجه اسرائیل هم این‌جا کامنت می‌ذاره!
  البته نتیجه تقریبا واقع‌گرایانه بود. اما
  جناب راشدان عزیز، این نفرت کشنده شما از ج.ا. را می‌توانم درک کنم (هر چند تا این حدش را منطقی نمی‌دانم) ولی با هیچ اصل و معیاری این نوع نگاه و دفاع یک جانبه از آمریکا و به‌خصوص اسرائیل را نمی‌توانم بفهمم.
  شما باتجربه‌تر و مطلع‌تر از آنی هستید که این‌طور یک‌طرفه قضاوت ‌کنید. بالاخره باید فرقی بین کسانی که سیاست و واقعیات دنیا را تنها از دریچه وبلاگ‌ها و رسانه‌های افراطی دنیا می‌بینند با شما وجود داشته باشد. مگر این‌که شما هم بخواهید حقیقت و «انسانیت» را فدای «کینه» و «نفرت» از ج.ا. بکنید.
  من که از سیاست حکومت دفاع نمی‌کنم اما دوست عزیز، چنان نوشته‌اید که گویی دنیا در صلح و آرامش و نهایت قانونمداری بود و به یک‌باره جمهوری اسلامی تمام این نظم را بر هم زد!
  شما که این همه از روابط بین‌الملل می‌گویید بهتر می‌دانید که کدام کشور است که حتی بر اساس همان قراردادهای بین‌المللی حاکم اشغال‌گر محسوب می‌شود و بیش از هر کشور دیگری توافقات و مصوبات بین‌المللی را زیر پا گذاشته است؟ (بگذریم از بسیاری قطع‌نامه‌ها و بیانیه‌هایی که به مدد اعمال فشار و حق وتوی آمریکا فرصت مطرح شدن و تصویب شدن را نیافته‌اند)

  با احمدی‌نژاد، شعارهایش و سیاستش مخالفیم ولی دلیل نمی‌شود که از آن سوی بام بیفتیم.
  چنان از اسرائیل یاد می‌کنید که گویی سوئیس است و تا به‌حال آزارش به هیچ کشوری نرسیده است.
  یا چنان از خیبر یاد می‌کنید که هر کس نداند فکر می‌کند بمبی اتمی یا هیدروژنی یا چیزی عجیب‌تر از آن است که این‌گونه تاریخ‌ساز شده و احتمالا دست تمام موشک‌های دوربرد و بمب‌های اتمی و خوشه‌ای و سایر سلاح‌های مرگ‌بار و عجیب و غریب آمریکا و اسرائیل و بقیه کشورهای «دنیای آزاد» را از پشت بسته است (راستش با چنان آب و تابی نوشته بودید که خودم هم شک کردم و دوباره چک کردم تا مطمئن شوم این خیبر دهشتناک همان راکت‌های تقویت‌شده -و نه حتی موشک با تعاریف متعارف- است)
  دوست عزیز، شاید با این اغراق و قطعیت صحبت کردن و سیاه و سفید کردن دنیا (یا به روایت بوش دوست و دشمن کردن دنیا) بعضی‌ها این جا تحت تاثیر قرار بگیرند و تشویق و تاییدتان کنند؛ اما خودتان بهتر می‌دانید که در یک جمع آگاه غیرافراطی این‌طور مطلق‌بینی‌ها خریداری ندارد.
  البته با شما موافقم که آن‌ها که تصمیم می‌گیرند، تصمیمشان را خیلی وقت است که گرفته‌اند و نهایتا ترجیح می‌دهند عده بیشتری برایشان دست بزنند (کاری که این دولت نادان به خوبی دارد برایشان انجام می‌دهد)؛ اما این هم دلیل نمی‌شود که ما وظایف اخلاقی-انسانی خود را فراموش کنیم و در وارونه نشان دادن دنیا و کمک به مقاصد زورمداران این‌گونه به آن‌ها کمک کنیم.

  لایک

 22. @ pedi:

  به نظرم این جور نگاه ساده‌بینی است و راحت‌کردن مسائلی که در واقع خیلی پیچیده‌تر هستند. من با این جور نگاه‌ها اصلا موافق نیستم، چون خطرناکند. چرا خطرناکند؟
  چون قدرت تجزیه و تحلیل رو از مخاطبان می‌گیره و به یک جمله‌ی ساده‌ی «این‌ها همه سرشون توی یک آخوره» پرونده‌ی همه‌کس و همه‌چیز رو می بنده.
  نه دوست من، واقعیت پیچیده‌تر از این حرف‌هاست و شناختنش هم کاری بس دشوارتر از این جور نسخه‌پیچی‌های ساده‌انگارانه.

  لایک

 23. @ بلاگر حرفه ای:

  اون اشکال املایی رو اصلاح کردم.
  در مورد کلمه‌ی «ایرانی» هم که همون پاراگراف اول نوشته توضیح داده بودم، احتمالا دقت نکردی.

  از این‌که دقت کردی و به خصوص اون مشکل املایی رو گفتی بی‌نهایت سپاسگذارم.

  لایک

 24. ترسیدم.اینجا کسی فکر ایران نیست. همه می خواهند گستره جیب هایشان از پول فراخ تر شود . پیچاره ایران. بیچاره من.بیچاره دوستان من

  لایک

 25. خیلی امریکا رو گنده کردی داداش
  مثلا اونو دار و دستش….؟!! (Sensored!)

  این حرفا رو شاید کمتر از 10 درصد خود امریکایی ها بزنن
  اکثرشون می دونن چی به چیه
  ایران هر چی بد باشه مطمئن باش امریکا بدتره
  پس از بین بد و بدتر کدوم و باید انتخاب کرد؟
  8 سال دفاع مقدس رو کسی یادش نمیره….

  لایک

 26. شمای غیر ایرانی که ساپرتر امپراطوری هستی باید خوب بدونی که همین امپراطور جونت تو ویتنام و چچن و عراق و افغانستان چه گندی بالا آورده… من متاسفم که دکترین مزخرف آنگولاساکسون انقدر بچه های ایران رو دچار سرگیجه کرده! نه عزیزم… من حاضرم بدم آخوندای شیعه بخورن تا کون نشورای مسیحی! مطمئن باش اون هم اگه جرات زدن داشت تا حالا زده بود… این امپراطورت بدجوری فلنگش در رفته تو دنیا!

  لایک

 27. صرف نظر از خسارات جدي و غير قابل جبراني كه يك حمله نظامي براي مردم كشورمان دربر دارد ، معتقدم كه حمله نظامي خارجي نميتواند به ايجاد دموكراسي ليبرال و لائيك در كشور ، كه خواست ملت ايران است ، كمكي كند . چراكه كشورهاي خارجي در قبال ملت ايران مسئوليتي را بر عهده ندارند ، تا با صرف هزينه هاي مالي و انساني به تغيير رژيم اقدام نمايد. اگر دخالت نظامي صورت بگيرد براي حفظ منافع كشور دخالت كننده است نه منافع مردم ايران ، ايجاد دموكراسي هم به اين معني است كه كشور به خواست مردم آن اداره شود ، نه به خواست ديگري . از اينرو دخالت نظامي بيگانگان براي ايجاد دموكراسي در ايران از واقعيت به دور است . ضمن اينكه بايد به اين نكته بسيار دقت داشت ، كه هر نوع درخواستي از كشورهاي خارجي براي حمله نظامي به ايران ، راه را براي بهره برداري هاي كشورهاي خارجي در هنگام تعيين نظام سياسي آينده ايران باز خواهد كرد و احتمال اينكه آنها بخواهند يك رژيم مغاير با خواست هاي ملت ايران ، بر سر كار بياورند را تا اندازه زيادي بالا ميبرد . حال بايد براي كشورهاي خارجي روشن كرد كه تصميم گيرنده اصلي ملت ايران است و بايد به خواست او احترام گذاشته و آنرا بپذيرند ، ابتدا در تشخيص اينكه منافع ملت ايران كدام است و ديگر اينكه در ترتيب تحقق بخشيدن به آنها . در اين شرايط بايد ابتكار عمل به دست آزاديخواهان ايراني باشد و براي كشورهاي خارجي روشن شود كه اگر در پي حفظ منافع خود هستند ، بايد با اين آزاديخواهان همراهي كنند .
  بازهم لازم است تاكيد كنم كه من بر خلاف تعداد اندكي از مدعيان مبارزه با حكومت اسلامي ، كه سالهاست به اقدام نظامي بيگانگان براي تغيير رژيم فاسد اخوندي دل بسته اند ، معتقدم كه حكومت توتاليتر بايد تنها به دست خود مردم ساقط شده و به جايش نظامي دموكراتيك ، ليبرال و لائيك مستقر شود .

  لایک

 28. @Roozbeh
  کی گفته که ایرانیان یک نظام دموکراتیک لیبرال و لاییک میخواهند؟ مگر در قرب جواب داد که پیش ما جواب بده؟ این ها همشون دکترین همستند و ایران باید دکترین خودش را پیدا کند و نه این که سعی کند سیستم قرب را در ایران که شرایط اش کاملاً فرق دارد پیاده کند.

  در بارهً جنگ هم چی بگم. این ها طرح جنگ را سال هاست کشیده و کمر به نابودی ایران بستند. تصمیم جنگ هم در پنتاگون گرفته میشه نه در ایران. ما هم نباید از حقمان بگذریم. تنها کاری که از دستمان بر میاد اینه که تا میتونیم از خودمان و کشورمان در هر ضمینه دفاع کنیم و به دشمن آسیب برسانیم حتی اگر ما سرانجام نابود خواهیم شد. با این همه امیدوارم جنگ نشه.

  لایک

من همه‌ی کامنت‌های وارده را می‌خوانم. اما ‌لطفا توجه داشته باشید که بنا به برخی ملاحظات شخصی از انتشار و پاسخ دادن به کامنت‌‌هایی که (۱) ادبیات تند، گستاخانه یا بی‌ادبانه داشته باشند، یا (۲) در ارتباط مستقیم با موضوع پستی که ذیل آن نوشته شده‌اند نباشند و یا (۳) به وضوح با نشانی ای‌میل جعلی نوشته شده باشند معذور هستم. در صورتی که مطلبی دارید که دوست دارید با من در میان بگذارید، از صفحه‌ی تماس استفاده کنید. با تشکر از توجه شما به بامدادی.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: