رای‌های سفید یا باطله هم مهم هستند

من همیشه اطرافیانم را به رای دادن تشویق می‌کنم و دلیل‌ام هم این است که رسانه‌ی انتخابات را شریان جمهوریت می‌دانم که فقط با رای‌های ما امکان زنده و پرخون ماندن را دارد.

عده‌ای از هم‌وطنان هستند که تحت هیچ‌شرایطی حاضر به رای دادن نیستند و نظرشان هم محترم است. اما گروه دیگری هم هستند که مشکلی با رای دادن ندارند، اما هیچ‌کدام از نامزدهای فعلی را نمی‌پسندند.

به این دسته از دوستان پیشنهاد می‌کنم در انتخابات شرکت کنند و رای سفید بدهند. رای‌های سفید هم مهم هستند، چرا که تعداد کل آراء را بالا می‌برند و در نتیجه احتمال این‌که یکی از نامزدها در همان دور اول اکثریت قاطع را به دست بیاورد کمتر می‌شود. هر چه تعداد رای‌ها بیشتر باشد (با احتساب رای‌های سپید یا باطل‌شده) احتمال دو مرحله‌ای شدن انتخابات بیشتر می‌شود.

در نتیجه حتی اگر هیچ‌یک از نامزدهای فعلی را نمی‌پسندید، دست‌کم رای سفید بدهید تا آمار کل رای‌ها بیشتر شود و به این ترتیب با دو مرحله‌ای شدن انتخابات، اندکی زمان بخریم. یک مرحله‌ای شدن انتخابات بهترین شانس موفقیت را به رئیس‌جمهور فعلی می‌دهد.

نکته: طبق قانون انتخابات ریاست جمهوری، کاندیدی برنده انتخابات در دور اول میشود که بیش از نصف آرای ماخوذه را کسب کند. میزان درصد رای هر کاندیدا برابر است با نسبت تعداد رای شخص به کل آرای ماخوذه. آرای ماخوذه مجموع آرای صحیح و آرای باطله می باشد. (ماده 28 قانون انتخابات ریاست جمهوری) از این رو اگر آرای باطله انتخابات افزایش یابد، مخرج این کسر بزرگ شده و درصد آرای کسب شده کاندیداها کاهش می‎یابد. {+}

ماده 28 قانون انتخابات ریاست جمهوری: در صورتی كه در برگ رأی نام بیش از یك نفر نامزد نوشته و یا علامت گذاری شده باشد، برگ رأی باطل است ولی جزء آرای مأخوذه محسوب خواهد شد .


پی‌نوشت قبل از انتشار: درست قبل از این‌که این پست رامنتشر کنم این نوشته‌ را خواندم. فکر می‌کنم برای دوستانی که مشکل اساسی با رای دادن ندارند ولی فروغی در نامزدهای فعلی نمی‌بینند جالب باشد و احتمالا بی‌ارتباط با همین پست من نیست.


بامدادی نجواها یک‌عکاس [silent-clicks]
استفاده از مطالب و عکس‌های منتشر شده در وبلاگ‌ها و فوتوبلاگ‌های من به شرط «نقل قول دقیق»، «ذکر ماخذ» و «ارجاع لینک به اصل پست» بلا مانع است.

21 دیدگاه برای «رای‌های سفید یا باطله هم مهم هستند»

 1. زدی به جدول بزرگوار
  رای را نباید سفید انداخت احتمال نوشته شدن هر مامی روش هست
  اگر ذره ای اطلاع میداشتی میدونستی رای های مخدوش هم در شمارش کلی حساب میشند واعلام میشند
  ولی به نفع هیچ کاندیدایی

  لایک

 2. اینجا رو با شما مخالفم. یعنی شما به «محصولی» اعتماد داری که رایت رو سفید بندازی و اون سفید بخونه؟ من یک درصد هم احتمال نمی‌دم که رای سفید رو سفید حساب کنن.

  لایک

  1. فرض بر این هست که رای‌ها درست شمارش می‌شه. اگر قرار به دست‌کاری ‌آراء باشه چه سفید و چه پر شده قابل تغییر خواهد بود. به هر حال این نکته رو من اصلاح کردم. ممنون از تذکرتون.

   لایک

 3. عزیز جان من هم با نظرات دوستان کاملا موافقم.
  خطر رای سفید بسیار بسیار بیشتر از رای مخدوش و حتی رای ندادن است.
  ترجیحا اگر هیچ کاندیدایی را قبول ندارید و به قولی فقط برای «مهر خوردن شناسنامه» رای می دهید، بهتر است رای را مخدوش وغیرقابل استفاده برای تقلب در صندوق بیندازید.

  لایک

 4. سلام بامدادی عزیز.
  شاید بهتر باشه یادمون نره سفید انداختن، نشون از عدم توانایی ما در انتخاب بهتر بین چند نفر هست … چرا که در زندگی هم همیشه انتخاب داریم و هیچ وقت ! هیچ وقت نمی تونیم سفید بندازیم! پس در انتخابات هم با همه سختی… انتخاب کنیم… بذاریم که خطا کنیم و خطا کردن و راه درست پیدا کردن رو یاد بگیریم …
  🙂
  بعد از چهارسال اولین مطلب سیاسی ای خودم رو نوشتم! خوشحال میشم نظرت رو راجع بهش بدونم …
  یه خواننده همیشگی وبلاگت!

  لایک

 5. «اگر هیچ‌ یک از نامزدهای فعلی را نمی‌پسندید، دست‌کم رای سفید بدهید تا آمار کل رای‌ها بیشتر شود و به این ترتیب با دو مرحله‌ای شدن انتخابات، اندکی زمان بخریم. یک مرحله‌ای شدن انتخابات بهترین شانس موفقیت را به رئیس‌جمهور فعلی می‌دهد.»

  در مرحله دوم چه اتفاقی می افتد رئیس جمهور فعلی انتخاب نمی شود؟
  برای کسانی که به هیچ یک از کاندیدهای فعلی باوری ندارند با خرید اندک زمان چه چیزی محقق می شود؟
  ——————————————————————————————————————
  بامدادی: در مرحله ی دوم احتمال رخ دادن دو پدیده هست:
  یکی این که آرای اصلاح طلبان متمرکز می شود.
  دوم این که آرای اصلاح طلبان به صورت تصاعدی در حال بیشتر شدن است و هر چه هیجان انتخابات بیشتر می شود رای های خاموش بیشتری به سمت اصلاح طلبان حرکت می کنند.
  برای کسانی که به هیچ یک از کاندیداها باور ندارند شاید اتفاق خاصی نیفتد. اما آن ها با حضور در مرحله ی اول می توانند دست کم کسانی را که در جستجوی پیروزی کاندیدایی به غیر از رئیس جمهور فعلی هستند یاری کنند.

  لایک

  1. با نظر گرفتن نقطه نظر شما رای سفید به منزله رای به اصلاح طلبان تلقی می شود.
   پس بهتر نیست به جای تشویق به رای سفید دلایل منطقی برای رای به اصلاحات مطرح شود.
   در واقع بهتر از به جای ایجاد هیجان در انجام کنش های اجتماعی به عقلانیت در کنش اجتماعی پرداخته شود.

   لایک

   1. بله. آن بحث بهتری است. اما اگر گفتگوها به بن‌بست رسید چطور؟
    در چنین شرایطی من همیشه پیشنهاد می‌کنم، اوکی حالا که با رای دادن مشکل اساسی ندارید ولی نامزدها را شایسته نمی‌دانید، دست‌کم سفید یا باطل رای دهید که شمرده شده و سود‌ش به باقی مردم که به تعداد زیاد رای احتیاج دارند برسد.

    لایک

    1. بحث درباره کنش های عقلانی ممکن است زمانبر باشد اما به معنی به نتیجه نرسیدن نمی باشد
     بهتر است به جای راه حل های آسان همیشه از روشهای مفید بهره گرفت

     لایک

 6. سلام دوباره
  ممنون از حضورت؛ بیشتر میخواستم در مورد این دو نگاه تفکیکی نظرت رو بدونم. نگاهی که « همنیشنی با مردم » و « حل مشکلات فعلی » رو ارجح بر « مدیریت کلان » و « نگاه به آینده » می دونه در سیاست داخلی و در سیاست خارجی « عمل به هرآنچه می خواهی بدون در نظر گرفتن دیگران » و « تنش زایی » رو در مقابل « توجه به سیاست » و « تنش زدایی » می بینه …
  آیا این بُعد دوم بُعد جهان معاصر نیست ؟ و آیا بُعد اول همون خصیصه آقای احمدی نژاد نبود که باعث شد رأی بیاره ؟

  لایک

 7. را آن نكته ي اشتباه را حذف نكرديد كلا؟ من را گيج كرد وقتي كه خواندم.
  ————————————————————–
  بامدادی: چون بعد از انتشار پست آن‌را تغییر داده بودم گفتم شاید بهتر باشد که تاریخ‌چه تغییرات بماند. اما حق با شماست. الان حذفش کردم. ممنون.

  لایک

 8. رای سفید نه!…یکی از امکان ها برای تفلب کردن رای سفید است… رای هیچکدام یا مدخوش یا هر چیز دیگری .. که قابل تعقییر نباشد. یا نوشته شود … بزرگ .. سفید…

  لایک

 9. نکته: رای سفید را فقط با ذکر کلمه ی سفید بیندازید .

  دوستان برای جلوگیری از تقلب سطر اول را بسته و زیر آن کلمه ی سفید را قید کنید!

  لایک

من همه‌ی کامنت‌های وارده را می‌خوانم. اما ‌لطفا توجه داشته باشید که بنا به برخی ملاحظات شخصی از انتشار و پاسخ دادن به کامنت‌‌هایی که (۱) ادبیات تند، گستاخانه یا بی‌ادبانه داشته باشند، یا (۲) در ارتباط مستقیم با موضوع پستی که ذیل آن نوشته شده‌اند نباشند و یا (۳) به وضوح با نشانی ای‌میل جعلی نوشته شده باشند معذور هستم. در صورتی که مطلبی دارید که دوست دارید با من در میان بگذارید، از صفحه‌ی تماس استفاده کنید. با تشکر از توجه شما به بامدادی.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: