امپراطور و حقوق بشر: ترور شهروندان آمریکایی به دستور اوباما

نمی‌دانم نوشته‌های آقای گلن گرین‌والد را دنبال می‌کنید یا نه. اگر نه که پیشنهاد می‌کنم حتما دنبال کنید. آخرین نوشته‌ی ایشان درباره‌ی اعطای مجوز ترور شهروندان آمریکایی خارج از آمریکا به سازمان سیا از سوی رئیس‌جمهور آمریکا است. این مجوز قبلا توسط جورج بوش امضا شده بود که اوباما هم مجددا آن‌را تایید کرده است.

مدرک اگر می‌خواهید آقای گرین‌والد به تفصیل شرح داده و لینک و غیره. فقط یک قسمت‌اش را این‌جا بخوانیم:

به نقل از مقامات نظامی و اطلاعاتی بعد از حملات یازده سپتامبر، بوش به سازمان سیا و بعد ارتش مجوز داد تا اگر شواهد قوی نشان دهد که یک شهروند آمریکایی خارج از خاک آمریکا در طراحی یا اجرای حملات تروریستی به ایالات متحده و یا منافع ایالات متحده دست داشته است، او را بکشند.

دولت اوباما نیز موضع مشابهی دارد. یک مقام ارشد دولت گفت که اگر یک شهروند آمریکایی به القاعده ملحق شود، «در رابطه با این‌که ما حق داریم او را هدف قرار دهیم چیزی عوض نمی‌شود». آن‌ها بخشی از دشمن هستند.

آقای گرین‌والد می‌نویسد:

فقط برای یک دقیقه به این موضوع فکر کنید. باراک اوباما، مانند جورج بوش رئیس‌جمهوری قبلی، مجوز قتل شهروندان آمریکایی فقط بر اساس اتهامات ثابت‌ نشده، بررسی نشده و مورد پی‌گرد قضایی قرار نگرفته مبنی بر ارتباط آن‌ها با تروریسم را تایید کرده است.

.


بامدادی نجواها یک‌عکاس [silent-clicks]
استفاده از مطالب و عکس‌های منتشر شده در وبلاگ‌ها و فوتوبلاگ‌های من به شرط «نقل قول دقیق»، «ذکر ماخذ» و «ارجاع لینک به اصل پست» بلا مانع است.

نویسنده: bamdadi

A little man with big dreams.

15 دیدگاه برای «امپراطور و حقوق بشر: ترور شهروندان آمریکایی به دستور اوباما»

 1. در تمام کشورها حتی پلیس شهری هم در صورتی که خطر فوری متوجه جامعه٬ مردم باشه٬ مجاز است فردی رو بدون مقدمات قضایی٬ چه درسد به محاکمه٬ به قتل برساند. معنی این حرف من این نیست که مدافع چنین روشی هستم٬ اما این موضوع چیز جدیدی نیست و توسط همه‌ی کشورها و همه‌ی دولتها انجام میشود.

  لایک

  1. این که این موضوع چقدر متداول باشد را نمی‌دانم اما دست کم برای خیلی از دوستان که فکر می‌کنند این جور چیزها مال کشورهای جهان سوم و خودمانی است روشن‌گر است.
   دیگر این‌که خطر فوری با این‌که مقامات امنیتی خودشان تشخیص دهند و اقدام به ترور فرد مقابل کنند با تروریسم دولتی چه فرقی دارد؟ مثلا دادگاه میکونوس مگر همین نبود؟ چرا آن تروریسم دولتی است و این یکی موجه؟

   اگر این استاندارد دوگانه نیست پس چیست؟

   لایک

 2. شما ظاهرا مقاله‌ی آقای گرینوالد را خیلی سرسری خوانده ای.

  After the Sept. 11 attacks, Bush gave the CIA, and later the military, authority to kill U.S. citizens abroad if strong evidence existed that an American was involved in organizing or carrying out terrorist actions against the United States or U.S. interests, military and intelligence officials said. . . .

  مثالی که شما زدی یعنی ترور آقای قاسملو٬ هیچ شواهدی دال بر اینکه ایشان در حال طراحی اعمال تروریستی بر علیه جمهوری اسلامی بوده در دست نیست. حتی جمهوری اسلامی برای تبرئه‌ی خودش هم چنین مدارکی را منتشر نکرده٬ حتی بعد از گذشت سالیان دراز. همین طور آقای شاپور بختیار٬ فریدون فرخزاد و …

  با توجه به علاقه‌ی شما به تخلفات انجام شده توسط دولت آمریکا٬ در مقام مقایسه٬ افرادی که در بالا مثال زدم٬ افرادی هستند در رده‌ی نوام چامسکی٬ مایکل مور٬ باربارا اسرایسند و … که تنها و تنها مخالف سیاستهای حکومت بوده اند. اما هیچ یک از افرادی که عرض کردم توسط سی آی ای ترور٬ دستگیر٬ تهدید یا بازجویی نشده اند. فرق این دو قاعدتا باید بسیار بسیار شفاف باشد.

  باز هم عرض کردم من مدافع چنین روشی نیستم٬ اما شما هم در حال مقایسه سیب با گلابی هستید.

  لایک

  1. قصدم مقایسه نبود. فقط مثال کلی زدم و در مثل مناقشه نیست.

   نکته‌ای که آقای گرین‌والد روی آن دست گذاشته اعطای حق کشتن شهروندان بدون مراحل حقوقی است. اسمش را هر چه می‌خواهید بگذارید، اصلا شاید حق یک دولت باشد که آدم بدون حکم دادگاه بکشد. من کاری به این قسمت ماجرا ندارم. چیزی که مهم است این نکته است که دقیقن این کار، یعنی کشتن آدم‌ها در کشورهای دیگر بدون این که مراحل حقوقی یا مشابه آن طی شده باشد همان همان چیزی است که خیلی‌ها آن را تروریسم دولتی می‌نامند.

   لایک

 3. آيا بايد از اين پست شما درست در روزي كه در ايران دو نفر بيگناه قرباني شدند برداشت كرد كه اين امري بين المللي است و نه مخصوص حكومت اسلامي ايران پس يه كف مرتب به افتخار آقايون!

  لایک

 4. بنده معتقدم که رؤسای جمهور آمریکا عروسک هایی در دست دیگرانند و حتی از قبل از انتخابات نتیجه انتخابات مشخص می شود
  وجمهوری خواهان و دمکرات ها مانند دو نفری که در رینگ در حال گرفتن کشتی کج هستند فقط دارند نمایشی ، به ظاهر جدی بازی می کنند
  (با عرض پوزش از ملت آمریکا)

  دلیلمم این است که : به من بگویید برای مثال اوباما چرا همان راه بوش را می رود؟
  این نشان دهنده این نیست که از خود اختیاری ندارد؟

  لایک

  1. من اطلاعی از میزان اختیارات عملی و واقعی شخصیت‌های سیاسی در موقعیت‌های پیچیده‌ای مانند رئیس‌جهور یک کشور آن‌هم کشور بزرگ و پیچیده‌ای مثل آمریکا ندارم.

   ولی به نظر می‌رسد محدودیت‌ها دست‌کم در حدی هست که سیاست‌گذاری کلان این کشور در طول دهه‌های اخیر خط سیر نسبتا معینی را پیموده، صرف‌نظر از این‌که چه کسی در کاخ سفید بوده باشد.

   لایک

 5. در تمام دنيا قدرتمندان دنيا و حاكمان به تنها چيزي كه فكر مي كنند حفظ قدرتشون هستش نه مردمشون فقط در كشورهاي پيشرفته تر اونقدر عاقل هستند كه نيات پليدشون رو زير هزاران رنگ و زيبايي و شعارهاي انسان دوستانه پنهان كنند.

  لایک

 6. خب این قانون-در صورت صحت وجود- تا الان باعث ترور چه فرد یا افرادی شده؟؟؟!
  بجز اینه که این قضیه شامل گروههای تروریستی مثل القاعده میشه فقط؟
  آیا تا الان-بعد از گذشت 9 سال از 11 سپتامبر- خبری از ترور شهروندان آمریکایی در خارج آمریکا منتشر شده؟؟؟
  چرا بستن زندان گوانتانامو یا لغو قانون شبیه سازیهای انسانی رو فراموش کردید؟؟
  عنوانی هم که انتخاب کردید گمراه کنندست و مثل تیترهای همون روزنامه ی معروف هست!

  لایک

  1. اطلاعی ندارم. ولی در کل می‌دانم که روی‌کرد آمریکا در جنگ علیه تروریسم به حدی باز تعریف شده که خیلی از مردم عادی را هم که خود مبارز یا دشمن مسلح نیستند را هم در بر می‌گیرد (مثلا خانواده‌ی فرد مبارزی که کلن بمباران شود).

   البته یافتن مصداق‌هایی که این قانون منجر به ترور اشخاص شده می‌تواند بسیار مهم باشد اما نفس وجود چنین قانونی به اندازه‌ی کافی هشدار دهنده هست.

   نمی‌دانم خبرهایتان را از کجا آورده‌اید اما زندان گوانتانامو که هنوز باز است!
   On January 22, 2009 the White House announced that President Barack Obama had signed an order to suspend the proceedings of the Guantanamo military commission for 120 days and that the detention facility would be shut down within the year.[8][9] On January 29, 2009 a military judge at Guantanamo rejected the White House request in the case of Abd al-Rahim al-Nashiri, creating an unexpected challenge for the administration as it reviews how America puts Guantanamo detainees on trial.[10]

   On May 20, 2009, the United States Senate passed an amendment to the Supplemental Appropriations Act of 2009 (H.R. 2346) by a 90-6 vote to block funds needed for the transfer or release of prisoners held at the Guantanamo Bay detention camp.[11] In November 2009, 215 prisoners remained at the Guantanamo Bay detention camp;[12] as of January 2010, only 193 remain.[13]

   عنوان کاملا درست است. چرا؟ چون این مجوز به تایید ریس‌جمهور آمریکا رسیده است و در نتیجه اگر نیروهای امنیتی به تشخیص خود یک فرد آمریکایی (شهروند آمریکایی) را ترور کنند مورد تایید رئیس‌جمهور است.

   لایک

من همه‌ی کامنت‌های وارده را می‌خوانم. اما ‌لطفا توجه داشته باشید که بنا به برخی ملاحظات شخصی از انتشار و پاسخ دادن به کامنت‌‌هایی که (۱) ادبیات تند، گستاخانه یا بی‌ادبانه داشته باشند، یا (۲) در ارتباط مستقیم با موضوع پستی که ذیل آن نوشته شده‌اند نباشند و یا (۳) به وضوح با نشانی ای‌میل جعلی نوشته شده باشند معذور هستم. در صورتی که مطلبی دارید که دوست دارید با من در میان بگذارید، از صفحه‌ی تماس استفاده کنید. با تشکر از توجه شما به بامدادی.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: