متولدین چه ماهی جذاب‌ترند؟

نظرسنجی فوق اخیرا در فضای فیس‌بوک انجام شده (و ادامه دارد) و تا این لحظه حدودا 2600 نفر در آن شرکت کرده‌اند. فرض کنیم نظرسنجی به پایان رسیده و همهٔ گزینه‌‌ها برای همهٔ افراد شرکت کننده برای مدت زمان مساوی باز بوده و هر فرد فقط یک بار رای داده باشد. همین‌طور فرض کنید می‌توانیم نتایج این نظرسنجی آماری را به کل جمعیت هدفی که این افراد نمایندگی‌اش می‌کردند تعمیم دهیم. در این صورت به نظر شما کدام گزارهٔ زیر درست (دقیق‌تر) است؟

الف) همهٔ انسان‌های متولد شهریورماهی که در طول قرن سیزدهم میلادی در یکی از روستاهای جنوب چین متولد شدند، از لحاظ رنگ چشم‌ از همهٔ شترهایی که در مهرماه سال 298 هجری شمسی در صحراهای مصر متولد شدند جذاب‌تر بودند.

ب) همهٔ موجودات متولد شدنی اعم از انسان، حیوان، نبات و سایر انواع احتمالی موجودات خارج از زمین که در همهٔ اعصار (از زمان پیدایش زمان و مکان تا پایان جهان) در ماه شهریور متولد شده‌ باشند، از همهٔ موجودات متولد شدنی اعم از انسان، حیوان، نبات و سایر انواع احتمالی موجودات خارج از زمین که در همهٔ اعصار (از زمان پیدایش زمان و مکان تا پایان جهان) در مهرماه متولد شده‌ باشند، جذاب‌ترند.

پ) بیشتر انسان‌های متولد شهریورماهی که در حال حاضر در قید حیات هستند و سن آن‌ها احتمالا* کمتر از 25 سال و بیشتر از 15 سال است  و به احتمال 60٪ مذکر هستند و امکان استفاده از اینترنت را دارند و با زبان فارسی آشنایی دارند و به سایت فیس‌بوک دسترسی دارند و به احتمال 80 درصد با حداکثر سه واسطه با آقای م. فیس‌بوک‌زاده که این نظرسنجی را راه انداخت و برای دوستان فیس‌بوکی‌اش ارسال کرد دوست هستند و  به صورت شوخی یا جدی باور دارند که رابطه‌ای میان جذابیت و عدد یا نام ماه در تاریخ تولد وجود دارد و به صورت شوخی یا جدی باور دارند که این رابطه را با این نظر سنجی در فیس‌بوک می‌توان تا حدی شناسایی کرد، از بیشتر انسان‌های متولد مهرماهی که در حال حاضر در قید حیات هستند و سن آن‌ها احتمالا کمتر از 25 سال و بیشتر از 15 سال است و به احتمال 60٪ مذکر هستند و امکان استفاده از اینترنت را دارند و با زبان فارسی آشنایی دارند و به سایت فیس‌بوک دسترسی دارند و به احتمال 80 درصد با حداکثر سه واسطه با آقای م. فیس‌بوک‌زاده که این نظرسنجی را راه انداخت و برای دوستان فیس‌بوکی‌اش ارسال کرد دوست هستند و به صورت شوخی یا جدی باور دارند که رابطه‌ای میان جذابیت و عدد یا نام ماه در تاریخ تولد وجود دارد و به صورت شوخی یا جدی باور دارند که این رابطه را با این نظر سنجی در فیس‌بوک می‌توان تا حدی شناسایی کرد جذاب‌ترند.

ت) هیچ‌کدام. چون تعریف و معیار و مرجع جذابیت مشخص نیست.

* همهٔ احتمال‌ها با بازهٔ اطمینان 90٪ ارائه شده است. همهٔ  ارقام یا نام‌های  ارائه شده در گزینه‌ها فرضی است.

با توجه به فیلتر بودن بامدادی در ایران، لطفا مطالب آن‌را از طریق اشتراک در خوراک آن پی‌گیری کنید. استفاده از مطالب و عکس‌های منتشر شده در وبلاگ‌ها و فوتوبلاگ‌های من به شرط «نقل قول دقیق»، «ذکر ماخذ» و «ارجاع لینک به اصل پست» بلا مانع است.

نویسنده: bamdadi

A little man with big dreams.

5 دیدگاه برای «متولدین چه ماهی جذاب‌ترند؟»

 1. هيچكدام
  اين فقط نشون ميدة كه متولدىن شهرىور بيشتر هستند كه احتمالا مربوط به اين ميشه كه مردم در زمستون وقت بيشتري رو در تخت خواب ميگذرونن

  لایک

  1. واقعا متولدین شهریورماه بیشتر هستند؟
   یا متولدین شهریورماه در میان جمعیتی که شرکت کنندگان در این نظرسنجی آن‌را نمایندگی می‌کند بیشتر هستند؟

   لایک

 2. اگر تعداد رای‌ها به اندازه‌ی کافی زیاد بود و به قول شما به طور عادلانه زمان به همه داده شده، اون وقت مثل کامنت بالا می‌شه نتیجه گرفت که جمعیت متولد شهریور بیش‌تر هستن. به نظرم این نکته‌ی کوچیکی نیست.

  لایک

  1. قبول دارم که این نکتهٔ کوچکی نیست. اما به شرطی که شرایط متعددی (علاوه بر آن‌ها که گفتید) در این نظرسنجی حاکم می‌بود. فرض کنیم تعداد رای‌ها به اندازهٔ کافی زیاد بود و زمان مساوی هم در اختیار شرکت‌کنندگان برای انتخاب همهٔ گزینه‌ها داده شده بود. در آن صورت رای‌ها کدام «جمعیت» را توصیف می‌کند؟ بدون این‌که آن جمعیت آماری را بشناسیم و توصیف کنیم هیچ تحلیلی روی خصوصیت‌های آن نمی‌توانیم داشته باشیم. مگر این‌که اکتفا کنیم به این‌که نتایج نظرسنجی دربارهٔ خود شرکت‌کنندگان در آن چیزی به ما می‌گوید و نه بیشتر.

   لایک

 3. منم متولد شهریورم پس حسابی باحالم
  البته خیلی خانواده ها برا اینکه بچشون بتونه مدرسه بره متولد مهر ، آبان و ازون ور تیر و مرداد رو شناسنامه شهریور گرفتن
  اونقدیمها سختگیرینبود

  لایک

من همه‌ی کامنت‌های وارده را می‌خوانم. اما ‌لطفا توجه داشته باشید که بنا به برخی ملاحظات شخصی از انتشار و پاسخ دادن به کامنت‌‌هایی که (۱) ادبیات تند، گستاخانه یا بی‌ادبانه داشته باشند، یا (۲) در ارتباط مستقیم با موضوع پستی که ذیل آن نوشته شده‌اند نباشند و یا (۳) به وضوح با نشانی ای‌میل جعلی نوشته شده باشند معذور هستم. در صورتی که مطلبی دارید که دوست دارید با من در میان بگذارید، از صفحه‌ی تماس استفاده کنید. با تشکر از توجه شما به بامدادی.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: